İkinci taksit Aralık ayında 68 milyon 10 milyon dolar

İkinci taksit Aralık ayında 68 milyon 10 milyon dolar

Read Time:2 Minute, 7 Second

İlk dilimin kullanımını inceleyen inceleme heyeti, IMF kredisinin ikinci diliminden feragat edilmesi konusunda resmi düzeyde bir toplantıya ulaştı. Şimdi IMF yönetim kurulu onaylarsa Bangladeş ikinci taksitte 68 milyon 10 milyon dolar alacak.

Bangladeş Bankası Sözcüsü ve İcra Direktörü Majbaul Haque, Perşembe öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında, “Bugün IMF heyetiyle bir anlaşmaya vardık. Umarım Aralık ayındaki IMF yönetim kurulu toplantısı bunu onaylar.”

Sözcü, “Teklifimizi kabul ettiler. 681 milyon dolarlık ikinci taksiti Aralık ayına kadar alacağımız konusunda umutluyuz.”

IMF’den toplantı kararının duyurulduğu açıklamada, “Bugün IMF yetkilileri ile Bangladeş yetkilileri arasında yapılan toplantıda, ilk dilim gözden geçirmenin tamamlanması için gerekli politikalar konusunda fikir birliğine varıldı.” denildi.

IMA Misyon Başkanı Rahul Anand, resmi düzeydeki toplantının bu kararının artık onay için IMF Yönetim Kurulu’na götürüleceğini söyledi. İlk incelemenin tamamlanmasının ardından, Genişletilmiş Kredi Kolaylığı (ECF), Genişletilmiş Fon Kolaylığı (EFF) kapsamında 4,62 milyon $ (kotanın yüzde 33’ü) ve Dayanıklılık ve Sürdürülebilirlik Kolaylığı (RSF) kapsamında 21,9 milyon $ (kotanın yüzde 15,8’i) indirimli olacaktır. .

4,7 milyar dolarlık kredi anlaşmasını onaylayan Bangladeş, ilk taksitin 47,62 milyon dolarını geçtiğimiz şubat ayının başında aldı. Kredinin bir koşulu olarak Bangladeş’in çeşitli mali ve politik reformlardan geçmesi gerekiyor.

Bunlar arasında piyasa odaklı döviz kuru, banka kredilerinde yüzde 9 faiz sınırının kaldırılması, banka kredilerinin risk bazlı varlık bilgilerinin açıklanması, rezerv hesabının IMF tarafından kabul edilen BPM6 yöntemine göre açıklanması, temerrüde düşen kredilerin azaltılması yer alıyor. Bankacılık sektörü, sermaye piyasasının gelişimi vb.

IMF’nin Dördüncü Maddesi kapsamındaki inceleme heyeti heyeti, ilk dilimin kullanımındaki ilerlemeyi gördükten sonra bir sonraki taksitin yayınlanması için 4 Ekim’de Bangladeş’e geldi. İkinci taksit, Bangladeş Bankası ile Perşembe günü yapılan son toplantıda kararlaştırıldı.

Bangladeş Bankası yetkilileri, IMF inceleme heyetinin Bangladeş’in mali reformlarda attığı adımları güvence altına aldığını söyledi. Bangladeş kredi anlaşmasının altı şartından dördünü yerine getirmeyi başardı. Her ikisinde de başarısızlık olsa bile bu ikinci bölümün yayınlanmasına engel olmayacaktır. IMF ikinci taksitin muafiyeti için herhangi bir yeni koşul sunmuyor.

Bangladeş Bankası sözcüsü Majbaul Haque basın toplantısında, IMF’nin döviz kurunu piyasaya dayalı tek bir kuruna getirme, para politikasını modernize etme, risk bazlı varlıklar hakkında bilgi yayınlama, hesaplamada IMF’nin yöntemini takip etme koşullarını verdiğini söyledi. rezervleri oluşturmak ve gelir tahsilatını ve faiz oranlarını piyasaya dayalı hale getirmek.

“Hem rezervlerde hem de gelir tahsilatında eksiklik var. Bunu açıkladık. Hangi adımların atıldığını ve devam ettiğini belirttim. Bu konuda güvence veriyorlar.”

Enflasyonun Aralık ayına kadar yüzde 8’e düşürülmesi için çaba gösterileceğini ifade eden sözcü, “Gerekirse politika faizlerinde bir değişiklik daha yapılacak” dedi.

O sabahki toplantıda Bangladeş Bankası temsilcilerine Vali Abdur Rauf Talukder başkanlık etti. Öte yandan 13 üyeli IMF heyetine Misyon Şefi Rahul Anand başkanlık etti.

According to the arthoniteerkagoj

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *